
Björn Goop kjører hardt betrodde hester i samtlige V4-løp på Mantorp i dag, men det finnes motbud. Det norske publikum fikk virkelig et nytt bevis for at vi snakker om verdens beste travkusk da han bokførte tre V75-seire på Klosterskogen påskeaften – ingen av dem var favoritter, men svensken viste igjen hvilken komplett driver han er. I dag er han for n’te gang forgrunnsfigur da han skal kjøre dagens to største favoritter samt to hester som trolig blir tett opp mot favorittspilt også de. Selv om også jeg digger Goop er det sjelden man får så godt betalt som på lørdag ved å spille på seiersgrossisten som de fire siste sesongene har tatt 375-379-367 og i fjor 369 seire. Seiersprosenten har ligget jevnt på 17-18% og det gjør det også i år – her er det snakk om stabilitet der «formsvakkor» er fremmedord.
BEST
i V4-innledningen er dagens største favoritt 7 Don Incantatore (55%) i det som er et fint fireårsløp.
Ulf Stenströmers Dream Vacation-sønn kom sent i gang og debuterte ikke før i november, men rakk å vinne to 3-årsløp på overlegent vis med fem lengder – dog på moderate kilometertider. Selv om han møtte gode hester i de tre første startene i år skuffet hesten før han sist var knakende god toer på strålende 14.1/2140 – og det gjorde han utvendig svært talentfulle Stand Bayou som vant på 14.0. Gjentar hesten den prestasjonen er det neppe noen i dette feltet som kan stå i mot Don Incantatore. Siden hesten har tydd til både galoppen og prestert ujevnt tidligere synes jeg det er verdt å gardere storfavoritten.
Det åpenbare motbudet er 3 Gold Twister (16%) som virkelig har fått sving på sakene de siste måneder.
Etter ikke å ha vært på trippelen i sine seks første starter har Up Front Larry-sønnen virkelig hevet seg mange hakk. Først tapte han knepent for gode Scampi på 16.7 full vei fra tolvtespor før skimmelen nå har tatt tre seire på de fem siste startene der galopper har ødelagt i de to øvrige løpene. Spesielt de to siste seirene har vært imponerende. Først svarte han opp gode hester med den største selvfølgelighet på Solvalla før han gangen etter viste frem en herlig vinnervilje da fireåringen til Göran Jansson spurtet til seier. Da tok han inn tre lengder fra svingen og inn, og det var gode Felix V.M. som hadde kommet tidlig til tet fra tillegg som måtte strekke våpen. Sist var Gold Twister ute i samme løp som favoritten, men da laddet kusket vel hardt fra syvendespor bak bilen og det endte i galopp. Han var da klart foran Don Incantatore som hadde spor to, men hesten viste at formen er inntakt ved å avslutte sisterunden på en lav 14-tid med full fart i mål. I dag kan trolige Jansson igjen kjøre seg til tet, og derfra kjemper han som en løve – så får vi se om favoritten kan ta ham ned…
Når to strider kan en tredje komme å lure dem på konfekten, og en 4-åring med formen på topp og supre forutsetninger er 2 Cindy Prophet.
8-prosenteren vant ikke på elleve forsøk i regi Tommy Zackrisson i fjor som treåring, men viste kapasitet da hun ble annen på 15.7/2140v kun slått av knallgode Whisper Line. For sin nye trener Claes Svensson har Fast Photo-hoppa virkelig fått betalt med to sikre seire (og en annen på ny rekord 15.1 på en tungsprungen bane). I debuten etter lang pause galopperte Cindy før bilen slapp, men etter en råsterk opphenting via drøye spor vant hun likevel. Gangen etter vant hun enkelt på billige 17.7 fra tillegg, men sisterunden gikk på 15 og hun viste igjen flott styrke. Sist havnet Svensson-traveren et stykke bak på en sprint, men igjen spurtet hun veldig bra. I dag står Cindy Prophet perfekt til i andrespor bak bilen, og sjansen er jo stor for at Gold Twister leder an med en trykkende favoritt på utsiden – da tror jeg ingen av dem skal føle seg trygge mot Cindys sluttspurt.
Jeg står på denne trioen selv om det finnes flere fine ungdommer på startstreken (4 Wollafur og 6 Jibb Futura årsdebuterer og det varsles forsiktige opplegg første gang ut).
I V4-2
skal Goop prøve å lose favoritten 8 Ursula Knick (28%) først over målstreken – det kan bli vrient fra et dårlig spor mot flere kapable.
Nå viste hoppa meget god moral da hun tross utvendig reise kun ble slått av en smygkjørt konkurrent på Solvalla. Dette var den andre starten i Stenströmer-regi og 14.2 full vei duger selvsagt langt i et lunsjløp på Mantorp, men man ønsker neppe å kjøre nok et steintøft løp med Ready Cash-datteren som nok har viktigere oppgaver fremover. Kan selvsagt vinne også fra køen (den eneste seieren ble tatt fra samme spor etter angrep fra tredje utvendig og lett 15.0-seier full vei), men det er som sagt flere gode hester i dette fine løpet tross magre 15.000 i førstepremie.
10 Staro Glory Days (22%) er nemlig en tøffing som står med fire seire på sine åtte siste starter – sist vant seksåringen et V64-løp på fine 14.7/2140a tross tung reise fra samme utgangsposisjon som i dag. Juliano Star-vallaken har vist fin vinnerskalle, men får i dag en svært urutinert 19-åring i sulkyen (en seier på drøye 30 starter) noe som selvsagt trekker ned. Sterk og god absolutt også 1 Matchmaker As (19%) som vant 5 av 11 i sin debutsesong i fjor. Kommer nå ut etter pause, og er neppe rask nok til å forsvare sitt innerspor. Dagens stayerdistanse passer dog som hånd i hanske og tre av hesten triumfer er tatt på sterkt vis over 2600 meter – gode tilleggshester har da vært sjanseløse på å hente Matchmaker As som er et klart vinnerbud om det løser seg underveis. 11 Rocket Speed (11%) er også sterk og så ut til å gå mot seier fra tet sist, men Home Alone-sønnen slet litt med travet (grunnet skoløs?) og måtte gi tapt på målstreken. Litt skuffende, men får han fint heng på favoritten på sisterunden i dag kan kanskje Kontio sette dit hesten femte seier i karrieren. 2 Global Oxygen (7%) har aldri startet på lang distanse, men hesten virker sterk og så ut til å gå mot seier utvendig leder siste halvrunden sist da galoppen kom. Står fint til i dag og tas med sammen med kapable 5 Nobile Edel (4%) som viste fin form ved å spurte bra til annen bak gode Man In The Mirror sist.
De som spiller samlebonger kan nøye seg med de tre favorittene, mens halve feltet er den sikrere løsningen.
LÅSER PÅ TO
gjør jeg i den tredje avdelingen og her har Björn Goop kanskje sin beste sjanse bak 4 Merlin (39%).
Nå kommer riktignok femåringen ut i årsdebut, men treningsrapportene er gode og hesten er rask fra start. Mye tyder på at Scarlet Knight-sønnen sitter tidlig i tet og da skal konkurrentene normalt slite med å ta ned favorittekvipasjen. Hesten debuterte først i mai som fireåring og tok tre seire på sine seks første starter – den siste i et fireårsløp der han tetvant på glitrende 14.4/2140v og en hest som Radieux var sjanseløs på å hente tillegg. Var også med i tre V75-løp før vinterpausen, og bokførte da to andreplasser og perset til prydelige 13.8 full vei. Er formen 80% vinner Merlin på direkten, men det er alltid usikkert første gang ut.
Jeg tar således med kapable 10 Holy Heart (20%) inntil. Vallaken til dyktige Claes Svensson avsluttet fjoråret på beste vis ved å ta tre strake seire i en sesong som ga hele seks førsteplasser og fire andre på 16 starter. Er startrask og hadde selvsagt hadde fordel av spor i første rekke, men Clerk Magistrate-vallaken har vunnet bakfra også.
Synes disse to hever seg og står for klassen i løpet – dermed har jeg råd til heldekk i siste avdeling.
HÅPLØS SPORTRAPP
V4-finalen er nemlig et fullstendig åpent oppgjør der tretten hopper i grunnlag under 75 tusen setter hverandre i stevne.
Jeg bruker ikke tid på dette, men konstaterer at favoritten 12 Photo Girl (27%) ikke er noen løve (har tatt sine to seire fra tet etter 20 på førsterunden), og har en mye verre oppgave i dag. Goops oppsitt 7 Malice (19%) er tøffere, men har galoppert i fire av de fem siste startene og kun seiret 1 av 25.
Nei, sjelden er heldekk mer innlysende enn i dette oppgjøret, og hvis Björn Goop har hatt en sjeldent dårlig dag på jobben og brent med to eller tre favoritter er det store penger på gang.
V4-FORSLAG (3x6x2x13) – spillestopp kl. 12:45 (OBS)
2,3,7
1,2,5,8,10,11
4,10
alle tretten startende
kr. 936 som er lagt ut på Eksperten som Påls forhåndstips i fem andeler à 193 kroner.
LYKKE TIL – tipsene er publisert kl. 11:00